• امروز یک شنبه بیست و پنجم آذر 1397 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

وقف، بهترین راه نجات استان است

وقف، بهترین راه نجات استان است

معاون فرهنگی اوقاف سیستان و بلوچستان: وقف بهترین راه نجات استان است اما نیازمند اهتمام جدی و عمل دقیق به نیت واقف دارد.

 چهارشنبه 13 تیر 1397   49  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان سیستان و بلوچستان، معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه نخستین واقف خدای متعال است، گفت: پیش از اسلام، وقف در بین پیروان همه ادیان غرب و شرق رایج بوده، چنان که همه معبدها، صومعه ها، آتشکده ها و زندگی اسقف ها، موبدان و کاهنان از منافع موقوفات، اداره می شد.
 
حجت الاسلام محسن اشرفیان اظهار کرد: پس از پیدایش اسلام، این روش پسندیده ادامه یافت و در زمان رسول خدا (ص)، امامان (ع) و زمان صحابه، تابعین و تابعین تابعین رواج داشت. چنان که بر اساس روایات، رسول خدا(ص) اموالی را وقف میهمانان می نمود.
 
وی افزود: همچنین طبق تصریح ابن هشام و دیگر مورخان، نخستین صدقه موقوفه در اسلام زمین های خیرّان است که آن ها را با وصیت در اختیار رسول خدا قرار دادند و پیامبر آن ها را وقف کرد، این مورد اولین وقف در دنیای اسلام به حساب می آید.
 
معاون فرهنگی اوقاف استان تصریح کرد: بنا بر گزارش روایات عدیده، حضرت فاطمه (س) باغستان خود را در مدینه وقف کرد. همچنین در وقفنامه حضرت علی (ع) آمده است: دو مزرعه «ابی نیرز» و «بغیبغه» را برای فقرای مدینه و ابن سبیل صدقه قرار داد تا خداوند، روز قیامت چهره او را از حرارت آتش مصون دارد، پس فروخته و بخشیده نمی شود تا به دست وارث هستی برسد». همچنین روایت شده است: «لم یکن من الصاحبه ذو مقدره الا وقف وقفاً»از صحابه کسی نبود که توانایی مالی داشته باشد، ولی وقف نکند.
 
وی با بیان اینکه راه نجات استان بوسیله وقف است که باید طبق نیت واقف اجرا شود. گفت: از مهمترین نیاز های روز استان:.۱.وقف برای نیازمندان وفقر ۲. وقف برای مریضان صعب العلاج ۳. وقف برای تحصیل دانش آموزان بی بضاعت ۴. وقف برای امورات قرآنی ۵. وقف برای حوزه های علمیه ۶. وقف برایتهیه جهیزیه برای جوانان بی بضاعت ۷. وقف برای ایتام۸. وقف برای امورات مسجد و..... می باشد.
 
اشرفیان تأکید کرد: اگر به موضوع وقف اهتمام و توجه جدی بشود قطعاً بخش قابل توجهی از مشکلات استان حل خواهد شد.
وی عنوان کرد: در هر شهرستانی که اداره اوقاف وجود دارد مرکز مشاوره وقف راه جهت مشاوره وقف و معرفی نیاز های جامعه راه اندازی شده و همچنین از خطبا و علما و مبلغینی که از قم اعزام میکنیم در مناسبت ها خواسته می شود که در منابر و مجالس در مورد وقف و اهمیت آن صحبت کنند.
 
معاون فرهنگی اوقاف استان یادآور شد: همچنین از اقشار مختلف مردم در بحث تشکیل انجمن یاوران وقف دعوت شده که در فرهنگ سازی وقف ما را یاری کنند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار