• امروز شنبه چهاردهم تیر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

ارتباط با مدیر کل

میز خدمت

سامانه شکايات

سامانه تدارکات الکترونیک

خدمات غيرحضوري

ثبت ۶۴ وقف جدید در سیستان‌وبلوچستان

ثبت ۶۴ وقف جدید در سیستان‌وبلوچستان

مدیرکل اوقاف سیستان‌وبلوچستان گفت: از ابتدای سال گذشته تا پایان فروردین‌ماه امسال ۶۴ وقف جدید در سطح استان به ثبت رسیده که عمده وقفیات مربوط به خانه عالم، مسجد و حسینیه بوده است.

 چهارشنبه 3 اردیبهشت 1399   51  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان سیستان و بلوچستان، حجت‌الاسلام محسن مؤمنی‌مقدم، مدیرکل اوقاف و امورخیریه سیستان‌وبلوچستان در گفت‌وگو با ایکنا، گفت: از ابتدای سال گذشته تا پایان فروردین‌ماه امسال ۶۴ وقف جدید در سطح استان به ثبت رسیده که عمده وقفیات مربوط به خانه عالم، مسجد و حسینیه بوده است.

وی اظهار کرد: در حال حاضر بیش از پنج هزار موقوفه در سطح استان وجود دارد، اما از این تعداد، حدود چهار هزار و ۵۰۰ موقوفه اماکن عمومی بوده و درآمدی ندارند، مانند مساجد و اماکن عبادی؛ بنابراین سهم استان از موقوفات منفعتی بسیار ناچیز است.

مدیرکل اوقاف استان افزود: وقف مصداق «صدقه جاریه» است که از مهمترین کارکردهای آن در جامعه فقرزدایی است، اما زمانی می‌تواند تأثیرگذار باشد که به جایگاه واقعی خود رسیده و فرهنگ وقف در جامعه نهادینه شده باشد.

وی بیان کرد: با وجود اینکه دامنه نیات وقف بسیار گسترده بوده و همه جوانب زندگی افراد را در نظر می‌گیرد، اما همچنان واقفان و خیران سیستان و بلوچستان ساخت مسجد و برگزاری مراسم مذهبی را نمونه بارز وقف تصور می‌کنند.

مؤمنی‌مقدم ادامه داد: وقف‌های منفعتی در رفع مشکل نیازمندان، کمک به فقرا و تأمین جهیزیه، درمان و مسکن نیازمندان نقش بسزایی داشته و موجب ایجاد عدالت در جامعه می‌شود؛ اما متأسفانه فرهنگ وقف با وجود تبلیغات صورت گرفته در سال‌های اخیر، هنوز به نحو مطلوب در جامعه نهادینه نشده و باید این سنت حسنه بیشتر در جامعه رواج یابد.

مدیرکل اوقاف استان افزود: وقف مصداق کامل انفاق است؛ اگر بخواهیم به اوج انفاق برسیم، باید واقف باشیم؛ تنها وقف است که نام انسان را ماندگار می‌کند و در احادیث آمده است که با وقف که مصداق صدقه جاریه است، حتی پس از مرگ هم پرونده اعمال گشوده است و ثواب به پای واقف نوشته می‌شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار